Salih Zeki Proje Yarışması

2011 Ödül Töreni

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması’nın bu yıl ikincisini düzenledi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 1973 Darüşşafaka mezunu Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Ali Sinan Sertöz, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Haluk Oral ve  Mimar Sinan Üniversitesi  Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefa Feza Arslan bizleri kırmayarak yarışmamızda seçici kurul üyesi olma nezaketini gösterdiler. Değerli hocalarımız yarışmamıza başvuran 38 projeyi ön elemeden geçirdiler ve ön eleme sonucu 17 proje finale kaldı. Finalist okullar projelerin sergilemek üzere kurumumuza davet edildiler

II. Salih Zeki Matematik Araştırma Projeleri Yarışması Finali 2-3 Haziran 2011 tarihlerinde Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında gerçekleştirildi. Finalist okulların öğrencileri çalışmalarını iki gün boyunca okulumuzda sergilediler.

İki gün süren etkinliklerin ilk günü lise müdürümüz Adnan Ersan’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feza Günergun, “Darüşşafakalı Salih Zeki Bey: Matematik Eğitiminin ve Bilim Tarihinin Ülkemizdeki Öncüsü” başlıklı geniş kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi. Proje sergisinin açılışı ve öğrenci ve öğretmenlerin ziyaretlerinin ardından seçici kurul üyeleri değerlendirmelerini yaptılar. Değerlendirmelerin yapıldığı esnada Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Gürel konuk okulların ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın matematik öğretmenleri ile matematik eğitimi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

İkinci gün, yarışmacı öğrenciler birbirlerini dinleyerek değerlendirdiler ve yine aynı sırada konuk öğretmenler Fatin Gökmen Planetaryum’unu ziyaret ettiler. Değerlendirmelerin sonucunda; İstanbul Lisesi öğrencisi Murat Barış Paksoy, “İkinci Derece Ramanujan Asallarına Dair” adlı projesi ile birincilik ödülünü, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi öğrencisi Murat Sayın, İftihar Hacıoğlu’un danışmanlığında hazırladığı “Rekursif Fonksiyonlar Yardımıyla Oluşturulan Teoremle Kombinatorik Sorularının Çözümü” adlı projesi ile ikincilik ödülünü,  Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi öğrencisi Selim Abenyakar, Bernis Özgönül danışmanlığında hazırladığı “Kenar Uzunlukları Tam Sayı ve Çevre ve Alanları Sayıca Eşit Olan Üçgenler” adlı proje ile üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

Yarışmanın birincisi Murat Barış Paksoy.

 

 

Darüşşafaka Yönetim Kurulu üyesi Beşir Özmen, Yarışmanın ikincisi Murat Sayın'la beraber.

 

 

 

 

Jüri üyesi matematikçi Dr. Feza Arslan yarışmanın üçüncüleri Selim Abenyakar ve Bernis Özgönül'le beraber.

 

 

Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Ayazağa Işık Lisesi  öğrencileri Sercan Alkan ve Abdullah Can Zabcı, matematik öğretmenleri Savaş Akyıldız’ın danışmanlığında hazırladıkları “Trigonometrik Özdeşliklerin Üçgen İçindeki Doğru Parçaları Yardımı ile İspatı” adlı proje ile Jüri Özel Ödülünü aldılar. Özel Irmak Anadolu Lisesi öğrencisi İpek Akbaş, matematik öğretmeni  Hüseyin Baş’ın danışmanlığında hazırladığı  “Genel Terimi 2.Dereceden Polinom Olan Dizilerin Monotonluk Analizi” adlı projesi ile; Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencileri Cesi Eskinazi ve Selin Deseban, Sanra Güner’in danışmanlığında hazırladıkları “Mihrimah Cami Motiflerinin Geometrik Modellemesi” adlı proje ile teşvik ödülünü aldılar.

Matematikçi adayı öğrencilerin birbirlerini değerlendirdikleri kategoride Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Kağan Kapıcıoğlu, Hüya Smail Buğra danışmanlığında hazırladığı “Dörtlü Satran甠adlı proje ile “Genç Matematikçi Ödülü”nü almaya hak kazandı.

Değerli matematikçi ve bilim tarihçimiz Salih Zeki’yi biraz daha yakından tanımamızı, genç matematikçi adaylarının ülkemizin değerli matematikçileri ile buluşmalarını, matematik öğretmenlerinin matematik eğitimi ile ilgili düşüncelerini paylaşmalarını sağlayan yarışmamız 3 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.