Öklid'in Elemanları
Özgün Metinden Seçmeler


Bir konuyu öğrenmek istiyorsanız o konuda bir ders verin.
Yeterince öğrenmediğinizi düşünüyorsanız kitabını yazın.
Hâlâ öğrenemdiyseniz yazdığınız kitabı okuyun.

Öklid'in Elemanları Eski Yunancanın Koine lehçesiyle yazılmıştır. Elemanları özgün dilinden okumak demek iki bin üç yüz yıl öncesinden konuşan bir zekâya birinci elden tanıklık etmektir.

Koine lehçesini öğreten kaynaklar önce uzun uzadıya önce genel dilbilgisi sonra da Koine dilbilgisi anlatır. Elemanların ilk bir kaç cümlesini anlayacak duruma gelinceye kadar çok zaman geçer, soluğunuz hevesiniz söner. Yalnızca Elemanlar'ı anlamak üzere Koine öğretme niyetindeki kaynaklar da bu uzun uzadıya dilbilgisi anlatma sorumluluğundan kendilerini alakoyamazlar.

Biz Elemanlar'ın ilk cümlesinden başlayarak okumaya soyunacağız. Gerekli olan dilbilgisi bilgilerini genellemelere girmeden okudukça anlayacağız.

Bu paylaşımdan zevk aldığım süre bu projeyi sürdüreceğim. Sıkıldığım zaman da, her matematikçinin yaptığı gibi, kalan kısmı okuyucuya alıştırma olarak bırakacağım.

Ana planımız şöyle: Önce meraklıları için Öklid yazmaları hakkında bir tarihçe anlatacağım. Sonra Koine okumak için olmazsa olmaz bir "Alfabe" bölümü gelecek. Okumaya bu bölümden başlayabilirsiniz. Çeviri işinin ne olduğu ve ne olmadığı konusunu da tartışacağım.

Hemen ardından Birinci Kitap'taki ilk tanımları okumaya başlayacağız.

Benim yetiştiğim dönemler "Bana bir harf öğretenin kölesi olurum" sözünün makbul olduğu yıllardı. Burada yazacaklarımda yanlışlar görenlerin doğrusunu bana yazmalarından her zaman büyük mutluluk duyacağım.