Bilkent Distinguished Teaching Awards   Information

1997 1
Gülriz BÜKEN History
  2
Güliz GER Management
  3
Leonard KNIGHT English Language and Literature
  4
Mefharet KOCATEPE Mathematics
  5
Cengiz YENER Interior Architecture and Environmental Design
 
   
1998 6
Teoman ALEMDAR Tourism and Hotel Management
  7
Nur ALTINYILDIZ Interior Architecture and Environmental Design
  8
Orhan ARIKAN Electrical and Electronics Engineering
  9
Iossif OSTROVSKII Mathematics
  10
Serdar SAYAN Economics
 
   
1999 11
Ali Nihat EKEN Banking and Finance
  12
Ömer Faruk GENÇKAYA Political Science and Public Administration
  13
Alexander KLYACHKO Mathematics
 
   
2000 14
Perin ÖZTİN Tourism and Hotel Management
  15
Ömer BENLİ Industrial Engineering
  16
Zurap SIKHARULLDZE Performing Arts
 
   
2001 17
Murat ALKAR Mathematics
  18
İrşadi AKSUN Electrical and Electronics Engineering
  19
Sita Annette SCHUTT English Language and Literature
  20
Hamit SUNEL Translation adn Interpretation
 
   
2002 21
Ceyhun BULUTAY Physics
  22
Yener ERGÜVEN Tourism and Hotel Management
  23
Serdar GÜNER International Relations
  24
Erinç YELDAN Economics
 
   
2003 25
Jamel  CHAFRA Tourism and Hotel Management
  26
Azer KERİMOV Mathematics
  27
Uygar H. TAZEBAY Molecular Biology and Genetics
  28
Yakup Aykut PEKCAN Tourism and Hotel Management
 
   
2004 29
Ömer MORGÜL Electrical and Electronics Engineering
 
   
2005 30
Levent AKDENİZ Management
  31
Tarık KARA Economics
  32
William Wardall SAWYER Computer Engineering
 
   
2006 33
İbrahim KÖRPEOĞLU Computer Engineering
  34
Dilek ÖNKAL Business Administration
  35
Selin Sayek BÖKE Economics
 
   
2007 36
Aslıhan Altay SALİH Management
  37
Ali Sinan SERTÖZ Mathematics
 
   
2008 38
Abdullah ATALAR Electrical and Electronics Engineering
  39
Selim AKTÜRK Industrial Engineering
  40
Alev ÇINAR Political Science
  41
Marie-Henriette GATES Archaeology and History of Art
  42
Ali Aydın SELÇUK Computer Engineering
 
   
2009 43
Bülent ÖZGÜÇ Computer Engineering
  44
Hayrettin KÖYMEN Electrical and Electronics Engineering
  45
Yehezkel Sandy BERKOVSKI Philosophy
  46
Maria NOWOTNA Music




2010 47
Erol ARKUN Computer Engineering

48
Ebru EREN Business Information Management

49
Sinan GEZİCİ Electrical and Electronics Engineering

50
Refet GÜRKAYNAK Economics




2011 51
Başak İNCE Political Science

52
Levent ONURAL Electrical and Electronics Engineering

53
Örsan ÖRGE Management

54
Lars VINX Philosophy




2012 55
Nedim KARAKAYALI Political Science

56
Philip POOLE Academic English Program

57
Fatma TAŞKIN Economics




2013 58
Tolga BÖLÜKBAŞI Political Science and Public Administration

59
Özer ERGENÇ History

60
Ezhan KARAŞAN Electrical and Electronics Engineering

61
Mustafa NAKEEB Cultures, Civilizations and Ideas




2014 62
Selim AKSOY Computer Engineering

63
Berrak BURÇAK Political Science and Public Administration

64
Hitay ÖZBAY Electrical and Electronics Engineering

65
Emrah ÖZENSOY Chemistry




2015 66
Orhan AYTÜR Electrical and Electronics Engineering

67
Barbaros ÇETİN Mechanical Engineering

68
Emin KARAGÖZOĞLU Economics

69
Nilgün Fehim KENNEDY Political Science and Public Administration




2016
70
İlker AYTÜRK
Political Science and Public Administration

71
Marlene Denice ELWELL
Academic English Program

72
Bülent ÖZGÜLER
Electrical and Electronics Engineering




2017
73
Nail AKAR
Electrical and Electronics Engineering

74
Kumru ARAPGİRLİOĞLU
Landscape Architecture and Urban Design

75
Hande Yaman PATERNOTTE
Industrial Engineering




2018
76
Kürşat  AYDOĞAN
Management

77
Mehmet Özgür ÖKTEL
Physics

78
Selim HANAY
Mechanical Engineering

79
Emine Ülkü SARITAŞ
Electrical and Electronics Engineering








Geri   Back